Akcesoria i kosmetyki samochodowe

5 wskazówek, jak usprawnić zarządzanie flotą

Adrian Krzymiński
Udostępnij Facebook Twitter

Zarządzanie flotą samochodową może stanowić dodatkowe obciążenie, zwłaszcza jeśli nie dbasz o nią w odpowiedni sposób. Złe zarządzanie może prowadzić do kosztownych napraw, mandatów i uszczuplenia Twojego czasu pracy.

Jako właściciel firmy, zysk finansowy jest kluczowy, dlatego ważne jest, aby ograniczyć straty i skupić się na budowaniu firmy. Aby zarządzanie flotą było tak szybkie i łatwe, jak to tylko możliwe, zebraliśmy nasze najlepsze wskazówki, aby usprawnić zarządzanie flotą.

1. Skuteczne śledzenie

Zarządzanie flotą może być trudne, jeśli nie będziesz jej dokładnie monitorować. Chociaż istnieje wiele innych rzeczy do zrobienia podczas zarządzania flotą, większość z nich jest łatwiejsza, jeśli skutecznie śledzisz swoje pojazdy. Najlepszy w swojej klasie system śledzenia pojazdów nie tylko zapewnia wysokie bezpieczeństwo śledzenia pojazdów, jeśli jeden z nich zostanie na przykład skradziony, ale także pomaga kontrolować zużycie paliwa, bezpieczeństwo jazdy i obniżyć koszty ubezpieczenia. Warto zainwestować w urządzenie śledzące lub zmodernizować je, wielu właścicieli flot zauważy zwrot z inwestycji w ciągu roku od wprowadzenia odpowiednich zmian.

2. Przeglądaj podróże kierowców

Firmy muszą uważnie śledzić koszty paliwa i efektywność podróży kierowców. Łatwiej jest to kontrolować, jeśli do pojazdu podłączone jest urządzenie, które pozwala na śledzenie tras i objazdów. RAC sugeruje również instalację kamer, aby chronić swoich kierowców w razie wypadków na trasie. Będzie to chronić ich przed złośliwymi roszczeniami, które mogą zostać wniesione przeciwko kierowcy poprzez dostarczenie dowodów.

3. Starannie wybieraj swoją flotę

Wybierając pojazdy służbowe, ważne jest, aby pomyśleć o tym, co przyniesie Ci największe korzyści. Talk Business zachęca do rozważenia takich rzeczy jak podatek drogowy, rozmiar, rodzaj paliwa i rodzaj podróży na etapie zakupu. Na przykład, jeśli zamierzasz jeździć na długich dystansach, warto rozejrzeć się za pojazdami z silnikiem diesla. Podobnie, jeśli zamierzasz przewozić towary - czy to zabierając narzędzia potrzebne do świadczenia usług, czy też zabierając towary do dostarczenia - wtedy będziesz potrzebował pojazdu o odpowiednim rozmiarze, aby uniknąć konieczności wielokrotnych wyjazdów.

4. Szkolenie i przekwalifikowanie

Zachowanie za kierownicą może stanowić ogromną różnicę w zarządzaniu flotą. Przekraczanie prędkości, gwałtowne przyspieszanie i hamowanie może mieć duże znaczenie zarówno dla ubezpieczenia, jak i prawdopodobieństwa wypadku - podobnie jak umiejętność radzenia sobie z dużymi pojazdami w ciasnych miejscach. Zwracanie uwagi na zachowanie kierowcy będzie miało duże znaczenie dla ogólnego zarządzania - a regularne szkolenia odświeżające na temat ciasnych manewrów itp. mogą pomóc w skutecznej i wydajnej jeździe.

5. Słuchaj swoich pracowników

Twoi pracownicy mogą być najlepszymi osobami, od których możesz szukać wskazówek - szczególnie biorąc pod uwagę, że są oni na drodze przez większość dnia. Po tym, jak dużo jeżdżą w pracy, prawdopodobnie zauważą sposoby na poprawę swojej codziennej roli. Uwzględnienie ich opinii sprawi, że poczują się docenieni, a także zapewni im siłę i motywację do wprowadzania zmian, o których zdecydujesz.

Dzięki tym wskazówkom powinieneś być w stanie wprowadzić wiele ulepszeń w zarządzaniu flotą i niemal natychmiast dostrzeżesz ogromną różnicę. Z pomocą śledzenia i rozwoju relacji, będziesz w stanie ściśle współpracować ze swoimi pracownikami, aby zapewnić jak najlepsze wyniki dla swojej floty.

Zobacz