Akcesoria i kosmetyki samochodowe

Jak poprawić zapach w samochodzie?

Adrian Krzymiński

W czystym, ładnie pachnącym samochodzie o wiele przyjemniej się przebywa – poprawia to odczuwalnie komfort jazdy. Warto więc dla własnej satysfakcji pochylić się nieco nad wyborem lub skomponowaniem odpowiedniego zapachu do swojego samochodu.

Jakie funkcje pełni zapach w samochodzie?

Zapachy mają przeróżne funkcje. Pierwsza jest czysto pragmatyczna – chodzi o to, by zneutralizować brzydkie zapachy, na przykład te dostające się do wnętrza samochodu w czasie jazdy. Problem nieprzyjemnego zapachu znają także kierowcy palący papierosy, oraz regularnie wożący czworonożnych pasażerów. Drugą funkcją zapachu w aucie jest poprawianie samopoczucia kierowcy i pasażerów, oraz wpływanie na ich komfort. Niektóre zapachy są duszne i usypiające, mogę szybko nużyć lub wzmagać objawy choroby lokomocyjnej. Inne z kolei pobudzają, odświeżają umysł, uspokajają. Jedne sprawdzają się też lepiej niż inne podczas podróży w większym gronie, gdy w samochodzie jest nieco duszno i gorąco.

Najlepsze wybory

W pierwszej kolejności trzeba się oczywiście kierować własnym gustem. Nie ma najmniejszego sensu męczenie się z zapachem, który nie do końca nam odpowiada, tylko dlatego, że jest polecany czy ma dobre właściwości. W drugim rzędzie warto zastanowić się, które z lubianych zapachów mają wymagane właściwości. Na przykład cytrusy czy rozmaryn działają odświeżająco i podnoszą sprawność procesów poznawczych, co może dobrze wpływać na prowadzenie samochodu. Z kolei orientalne, korzenne i ciężkie zapachy warto zostawić na wieczorne sesje relaksu w zaciszu domu, podobnie jak lawendę.

Olejki zapachowe do auta

Ciekawą opcją jest także skomponowanie własnego zapachu ze składowych. Niektóre firmy oferują taką usługę, można też wymieszać poszczególne olejki o wysokiej trwałości i rozpylić je za pomocą butelki z atomizerem. To ciekawa, zindywidualizowana alternatywa dla tradycyjnych choinek zapachowych czy innych zawieszek, które początkowo pachną mocno, a po kilku dniach nie czujemy ich wcale.

Jak stworzyć idealną kompozycję?

Warto zacząć od elementarnej wiedzy – aromaty zwykle dzieli się na orientalne, orzeźwiające, kwiatowe oraz drzewne. Niektóre z nich mogą się wzajemnie zagłuszać lub tworzę ciężkostrawną dla zmysłu powonienia mieszankę (Orientalne i kwiatowe). Inne z kolei wydają się być dla siebie stworzone (wiele spośród drzewnych i orzeźwiających). Istnieją sprawdzone kompozycje, na przykład czerwone jabłko, cynamon, wanilia i truskawka. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by samodzielnie eksperymentować. Świetnie do tego celu nadają się olejki w buteleczkach ze sznurkiem, lub pusta buteleczka i kupno olejków eterycznych, które można ze sobą zmieszać.

Zobacz