Akcesoria i kosmetyki samochodowe

Jaki samochód? Porównanie kosztów dla różnych modeli

Adrian Krzymiński
Ile kosztuje roczna eksploatacja różnych typów samochodów w oparciu o podatek, koszty utrzymania i paliwa?

Gigant ubezpieczeniowy Aviva porównał koszty eksploatacji hatchbacka, kombi, kabrioletu, SUV-a i samochodu elektrycznego wraz ze Stuartem Massonem z serwisu The Car Expert. Wyniki są fascynujące, bo choć można zaoszczędzić sporo pieniędzy, wybierając model hybrydowy lub elektryczny (średni roczny koszt 782 funty), to niekoniecznie jest to właściwa opcja dla każdego.

Oczywiście, jeśli zdecydujesz się na model elektryczny, nie będziesz musiał płacić za benzynę lub olej napędowy, ale będziesz musiał zapłacić za energię elektryczną i niedogodności związane z upewnieniem się, że masz dostęp do punktu ładowania. Podobnie, jesteś zwolniony z podatku tylko wtedy, gdy masz samochód, który jest całkowicie elektryczny i kosztuje mniej niż £40,000, więc pamiętaj, aby wziąć to pod uwagę.

Jeśli chodzi o hybrydy, Masson mówi: "w mieście możesz używać silnika elektrycznego do czystej, cichej jazdy miejskiej. A na drodze, masz silnik benzynowy, aby zapewnić Ci zasięg, którego potrzebujesz. Ale oznacza to również, że cały czas nosisz przy sobie dwa silniki, podczas gdy używasz tylko jednego, więc drugi to kilkaset kilogramów martwego balastu. Oznacza to, że nigdy nie są one tak wydajne, jak mogłyby być w prawdziwym świecie".

hatchback

Hatchbacki to wciąż najpopularniejszy typ samochodów sprzedawanych w Wielkiej Brytanii. Są one na ogół bardzo praktyczne i paliwooszczędne, a także stosunkowo niedrogie w serwisowaniu i naprawach.

Według badań Avivy są to jedne z najtańszych kategorii samochodów pod względem podatku i paliwa, a także najtańsze ogólnie pod względem utrzymania. Średni koszt całkowity: 1 138 GBP rocznie. Samochody typu kombi i sedan wypadły gorzej niż hatchbacki, częściowo dlatego, że są one zazwyczaj większe i zużywają więcej paliwa. Amortyzacja jest zwykle gorsza, ale dla rodzin lub osób, które potrzebują dodatkowej przestrzeni bagażnika, koszt może być tego wart. Średnia suma: £1,519.

Kabriolety są tak popularne jak nigdy dotąd w Wielkiej Brytanii, ale płacisz za przywilej zrzucenia dachu - kabriolety kosztują więcej niż odpowiedniki coupe, a jazda z prędkością z opuszczonym dachem poważnie wpływa na zużycie paliwa. Średnia suma: £ 2,178.

Pomimo faktu, że według Avivy eksploatacja SUV-a będzie kosztować aż 2 114 funtów rocznie (średnio), dobrą wiadomością jest to, że wartość odsprzedaży jest zwykle wyższa niż w przypadku hatchbacka, więc przynajmniej odzyskasz część tych dodatkowych pieniędzy, gdy go sprzedasz.

Jednak, jak twierdzi Stuart Masson, Ekspert Samochodowy, ceną, jaką trzeba zapłacić za "grubą stylistykę SUV-a" jest dodatkowa waga, niższe zużycie paliwa i wyższy poziom zanieczyszczeń. Więcej na: http://autokosmetykaranking.pl

Zobacz