Akcesoria i kosmetyki samochodowe

Ochrona z kryształowej skały dla eterycznego Rolls-Royce'a Wraith

Adrian Krzymiński

Rolls-Royce opisał Wraith jako "najodważniejszy wyraz Rolls-Royce'a" i nie ma wątpliwości, że jest to samochód przyciągający wzrok! W prawdziwym stylu Rolls-Royce'a jest to duży samochód, który waży około 2,4 tony. Ma jednak kształt jakby był znacznie mniejszy, z uderzającą sylwetką fastback i "drzwiami samobójczymi". Zachowano klasyczne proporcje 2:1 między wysokością kół a wysokością nadwozia, a na masce wciąż jest mnóstwo miejsca, w które można się wpatrywać, sunąc po drodze. Długi zwis tylny pozostał, podobnie jak samonaprawiające się centralne szpice kół. Ale im bardziej się mu przyglądasz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę, że Wraith jest zupełnie inną istotą nadprzyrodzoną niż Ghost!

Rolls-Royce

Sama nazwa Wraith jest wystarczającym powodem do zastanowienia, przywołując obrazy groźnych postaci z Tolkienowskiego Śródziemia, owianych tajemnicą, magią i powiewającymi szatami. Można by pomyśleć, że Duch Ekstazy został przekonfigurowany tak, aby bardziej przypominał upiora. Rzeczywiście, przeszła ona niewielką zmianę: teraz siedzi bardziej z przodu nad złowieszczo wgłębioną kratą, pochylona do przodu o kilka stopni, co daje jej bardziej skupioną postawę, która doskonale współgra z niekwestionowaną aurą mocy, elegancji i dramatyzmu, która otacza Wraith.

Spirit of Ecstasy został zaprojektowany przez angielskiego rzeźbiarza Charlesa Robinsona Sykesa, przyjaciela Johna Waltera Edwarda Douglasa-Scotta-Montagu. Drugi baron Montagu of Beaulieu, redaktor magazynu The Car Illustrated i wczesny propagator motoryzacji, John Walter (który był żonaty) wplątał się w namiętny romans ze swoją zubożałą sekretarką, Eleanor Velasco Thornton, na której wzorowany jest Spirit of Ecstasy. W przekonaniu, że tak prestiżowy pojazd potrzebuje maskotki, Sykesowi zlecono opracowanie projektu, który oddawałby wrażenie "małej, pełnej gracji bogini...., która wybrała podróże drogowe jako swoją najwyższą rozkosz i wysiadła na dziobie Rolls-Royce'a, by rozkoszować się świeżością powietrza i muzycznym brzmieniem jej trzepoczących draperii". Z takim opisem i biorąc pod uwagę pochodzenie muzy, łatwo zrozumieć, dlaczego Duch Ekstazy zyskał swój przydomek: "Ellie w koszuli nocnej".

Jak można się spodziewać po Rolls-Royce'ie, dbałość o szczegóły jest godna podziwu, począwszy od chromowanych końcówek pocisków, po wgłębienia na panelu siedzeń, parasolki schowane we framugach drzwi i niezliczoną ilość opcjonalnych dodatków. Jeśli masz ochotę, możesz nawet zdecydować się na wszycie 1340 włókien światłowodowych w podsufitkę, aby stworzyć własną galaktykę nad głową podczas jazdy na charakterystycznym dla Rolls Royce'a "magicznym dywanie".

Nie jest to również wada, szczególnie jak na tak duży samochód. Wraith jest pierwszym samochodem Rolls-Royce'a wyposażonym w najbardziej inteligentny układ napędowy w historii firmy. Potrafi on również dostrzegać zakręty, a dzięki zastosowaniu systemu Satellite Aided Transmission, wykorzystującego dane GPS, przewiduje drogę przed samochodem, a następnie wybiera optymalny bieg, bez konieczności dokonywania przez kierowcę niepotrzebnych zmian przełożeń. Silnik V12 z podwójnym turbo, niesłyszalny z wnętrza samochodu, osiąga prędkość 0-60 mph w 4,4 sekundy. Magiczna przejażdżka po dywanie!

Ten Wraith przyjechał do Ultimate Detailing Studio na zabieg nabłyszczający z przebiegiem zaledwie dwóch tysięcy mil. Klient, który niedawno nabył ten samochód, chciał mieć pewność, że dwutonowy szary lakier będzie w pełni zabezpieczony, a jego połysk będzie odpowiadał prestiżowemu rodowodowi.

Przed przystąpieniem do korekty lakieru należało najpierw upewnić się, że Wraith jest całkowicie czysty, wolny od brudu i związanych z nim zanieczyszczeń.

Początkowo felgi i karoseria Wraitha zostały potraktowane specjalistycznym produktem Koch-Chemie Reactive Wheel Cleaner, który działa bezpośrednio na zanieczyszczenia żelazem, kurcząc cząsteczki i pozwalając na ich swobodne spłukanie. Produkt ten zmienia kolor w kontakcie z cząsteczkami żelaza, aby ujawnić stopień zanieczyszczenia.

Następnie Wraith został odtłuszczony przy użyciu Koch-Chemie Insect & Dirt Remover. Rozkłada on osady organiczne, takie jak soki z drzew, resztki owadów, a także usuwa tłuste pozostałości brudu drogowego. Na koniec na Wraitha nałożono pianę Ultimate Snow Foam, aby usunąć wszelkie pozostałości brudu i żwiru.

Wraith został dokładnie umyty metodą dwóch wiader, przy użyciu Swissvax Waschpudel i Swissvax Car Bath. Po całkowitym oczyszczeniu został spłukany przy użyciu myjki ciśnieniowej Kranzle K 1152 TST. Następnie do węża podłączono filtr wody Aqua Gleam De-ionising i Wraith został poddany ostatniemu płukaniu czystą wodą przed osuszeniem przy użyciu ręczników Swissvax Micro-Dry Wonder Drying Towels.

Po wejściu do studia lakier został sprawdzony przy użyciu 3M Sun Gun Colour Check Light. Swirls i zadrapania były teraz widoczne w lakierze.

Jak można się spodziewać po marce z najwyższej półki, takiej jak Rolls-Royce, lakier został nałożony w sposób fachowy. Był dość twardy, więc zdecydowałem się na polerkę RUPES LHR15ES BigFoot Dual Action z tarczą tnącą Flexipads z mikrofibry i Koch-Chemie Heavy Cut H8.02 Compound, aby zająć się częścią korekcyjną procesu. Było to dobre połączenie, które pozwoliło na usunięcie kilku przypadkowych głębokich rys (RDS), jak również swirli powstałych w wyniku mycia. - Derek Ginger, Master Detailer, UDS

W celu dopracowania lakieru użyto obrotowego urządzenia FLEX PE14 na niskich lub umiarkowanych obrotach, z padem Flexipads Soft-Buff Black Finishing Pad i pastą wykończeniową Koch-Chemie M2 Hochglanz-Anti-Hologramm.

Widząc niesamowity połysk, jaki zapewnia, klient zażyczył sobie, aby Swissvax Crystal Rock został użyty do ochrony lakieru. Crystal Rock zawiera około 76% wosku carnauba klasy premium, aby nadać olśniewający, odbijający światło, mokry połysk. Wosk carnauba zapewnia "efekt liścia lotosu", powodując formowanie się wody w kulki i zachęcając ją do wydmuchiwania, zabierając ze sobą brud i zanieczyszczenia, zamiast pozwalać im przylegać do powierzchni. Odpowiednio pielęgnowana Crystal Rock wytrzymuje kilka miesięcy, nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych.

Nielakierowany i wymagający jedynie lekkiego polerowania Spirit of Ecstasy został wypolerowany przy użyciu Gtechniq M1 Metal Cleaner. Kremowe skórzane wnętrze zostało wyczyszczone przy użyciu Swissvax Leather Cleaner, odżywione Leather Milk i na koniec pokryte ochronną warstwą Elephant Hide Preserve, aby zapobiec przenoszeniu barwnika i powstawaniu plam.

Centralne części kół zostały wypolerowane przy użyciu Swissvax Metal Polish, a następnie koła zostały zabezpieczone przy użyciu Swissvax Autobahn Wheel Wax with PTFE. Ten odporny na wysoką temperaturę wosk odpycha brud, oleje, pył hamulcowy i brud drogowy, dzięki czemu koła są łatwiejsze do utrzymania w czystości podczas cotygodniowego mycia. Aby dopełnić wyglądu, opony zostały zabezpieczone Swissvax Pneu, beztłuszczowym dressingiem do opon, który pozostawia naturalny, satynowy połysk.

Dowiedz się więcej na http://oto-moto-gratka.pl/

Zobacz