Akcesoria i kosmetyki samochodowe

Psychodeliczny Rolls-Royce Lennona wraca do domu

Adrian Krzymiński
Rolls-Royce Motor Cars ogłosił, że sprowadzi z powrotem do Londynu kolorowego Rolls-Royce'a Phantom V należącego do legendy muzyki Johna Lennona, aby brytyjska publiczność mogła go zobaczyć.

Samochód, będący obecnie własnością Royal British Columbia Museum w Kanadzie, przyjedzie do stolicy, aby dołączyć do wystawy Rolls-Royce'a "The Great Eight Phantoms" w Bonhams na New Bond Street od 29 lipca do 2 sierpnia.

Beatles regularnie odwiedzał te okolice Londynu tym właśnie samochodem w późnych latach 60-tych, ale to właśnie 3 czerwca 1965 roku odebrał dostawę samochodu. Oryginalnie w kolorze Valentine Black, Lennon dostosował swojego Phantoma V w prawdziwym stylu gwiazdy rocka.

Tylne siedzenie zostało przerobione na podwójne łóżko, zainstalowano telewizor, telefon i lodówkę, a także "pływający" odtwarzacz płyt i własny system dźwiękowy (który zawierał zewnętrzny głośnik).

rolls royce

Następnie, w kwietniu 1967 roku, tuż po zakończeniu nagrywania przełomowej płyty Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band, Lennon poprosił firmę JP Fallon, zajmującą się budową nadwozi w Surrey, o nadanie Phantomowi nowego lakieru.

Schemat kolorystyczny odzwierciedlał okładkę albumu, ale przyjrzyj się uważnie, a zobaczysz, że nie jest to przypadkowy psychodeliczny zawijas, ale kwiecisty wzór romskiego zwoju, używany na cygańskich przyczepach kempingowych i barkach na kanałach, z symbolem zodiaku na dachu.

Phantom V był regularnie używany przez Lennona do 1969 roku (Lennon posiadał również nieco mniej rzucającego się w oczy białego Phantoma V).

Użył go - przed zmianą lakieru - do odebrania MBE z kolegami z zespołu w 1965 r., a następnie użył go ponownie w 1969 r., aby zwrócić MBE do Pałacu, w proteście m.in. przeciwko wojnie w Wietnamie.

Samochód został przewieziony do USA w 1970 roku, kiedy Lennon się tam przeprowadził, i był wypożyczany do przewozu innych gwiazd rocka, takich jak The Rolling Stones, Bob Dylan i The Moody Blues.

W 1977 roku, po okresie przechowywania, został podarowany przez miliardera Jima Pattisona do Królewskiego Muzeum Kolumbii Brytyjskiej w Victorii, Kolumbia Brytyjska, Kanada.

Czytaj więcej na stronie: http://autokosmetykaranking.pl

Zobacz