Akcesoria i kosmetyki samochodowe

Sondaż ujawnia brytyjskich kierowców, którzy nie mają pogody ducha

Adrian Krzymiński
Udostępnij Facebook Twitter

Jedna piąta kierowców została odłożona na później z powodu deszczu w ciągu ostatniego roku, jak wynika z nowych badań.

Wielka Brytania została dotknięta serią ulewnych deszczy w zeszłym miesiącu po burzach Ciara, Dennis i Jorge, z Met Office zgłaszając najbardziej mokry luty w historii.

Jednak ankieta przeprowadzona wśród 2 000 kierowców ujawniła, jak dużym utrudnieniem jest mokra pogoda - 19 procent przyznało, że unikało jazdy z powodu deszczu.

Z kolei 12 procent kierowców, co odpowiada czterem milionom zmotoryzowanych, stwierdziło, że z powodu ulew uniemożliwiono im dotarcie do celu.

Okazało się również, że jeden na dwudziestu ankietowanych stwierdził, że brał udział w wypadku z powodu deszczu, a dziewięciu procentom niewiele brakowało.

Badanie zostało przeprowadzone przez markę Uniroyal, która w swoich oponach wykorzystuje technologię inspirowaną skórą rekina, dzięki czemu są one idealne do jazdy po mokrej nawierzchni.

Nowa opona RainSport 5 posiada szerokie, dwukierunkowe rowki odprowadzające wodę, które w połączeniu z technologią skóry rekina umożliwiają szybkie odprowadzanie wody spod opony.

W miarę zużywania się opony i zmniejszania głębokości bieżnika, lamele opony - cienkie szczeliny w gumie - zmieniają kształt i stają się szersze, aby zwiększyć zdolność do wypierania wody i zmniejszyć ryzyko aquaplaningu.

Badanie, przeprowadzone przez OnePoll na zlecenie Uniroyal, wykazało również, że 36 procent kierowców nie wie, jak poradzić sobie z samochodem w przypadku wystąpienia aquaplaningu.

W przypadku aquaplaningu kierowcy powinni zdjąć nogę z pedału gazu i pozwolić na zmniejszenie prędkości, aż poczują, że znów panują nad pojazdem. Nie powinni hamować, dopóki nie odzyskają kontroli nad pojazdem.

"Ulewny deszcz może sprawić, że jazda stanie się niebezpieczna, dlatego zawsze radzimy kierowcom, aby uważali na prędkość i pozostawili przynajmniej czterosekundową przerwę między sobą a samochodem jadącym z przodu" - powiedział Peter Robb, ekspert ds. bezpieczeństwa w Uniroyal Tyres.

"Zalecamy regularne sprawdzanie głębokości bieżnika opon w samochodzie. Dla bezpieczeństwa podczas jazdy w deszczu lub na mokrych drogach, zalecamy, aby głębokość bieżnika opon wynosiła minimum 3 mm.

"Nawet jeśli jeździsz na specjalistycznych oponach deszczowych, takich jak Uniroyal, droga hamowania na mokrej nawierzchni będzie dłuższa niż na suchej.

"Nasza nowa opona RainSport 5 została zaprojektowana w taki sposób, aby lepiej rozpraszać wodę deszczową, co pozwala oponie lepiej kontrolować drogę.

Zastosowanie technologii "skóry rekina", która zapewnia szybsze odprowadzanie wody, sprawia, że nasza opona jest bezpieczna na mokrych drogach. Oznacza to, że możesz być przygotowany i gotowy na deszcz, kiedy nadejdzie, a nadejdzie."

Zobacz