Akcesoria i kosmetyki samochodowe

W jaki sposób palenie w samochodzie może przynieść Ci straty finansowe

Adrian Krzymiński
Światowy Dzień bez Tytoniu jest tuż za rogiem (31 maja), to doskonały moment, aby przypomnieć kierowcom, że jest jeszcze jeden dobry powód, aby rzucić palenie - nałóg może również wpłynąć na wartość pojazdu.

"Jeśli jesteś palaczem, pierwszą rzeczą, jaką zrobi dealer, będzie obniżenie ceny twojej części zamiennej" - mówi Fernando Garcia, dyrektor ds. konsumenckich w firmie HPI, specjalizującej się w danych dotyczących pojazdów i ich wycenie.

"To dlatego, że samochód na wymianę musi być przystosowany do odsprzedaży - proces ten jest znacznie trudniejszy i droższy, jeśli wcześniej jeździł nim palacz".

Dwa główne problemy to fizyczne uszkodzenia wnętrza i zapach - coś, czego wielu palaczy albo nie zauważa, albo uważa, że rozwiązuje to użycie odświeżacza powietrza.

"Nawet jeśli nie ma widocznych uszkodzeń, zapach dymu jest poważnym problemem dla dealerów samochodowych" - dodaje Fernando.

"Dym staje się zakorzeniony w tkaninie samochodu i klimatyzacji, co wymaga profesjonalnego valeta i specjalnej 'bomby' do czyszczenia klimatyzacji. Może to kosztować nawet 150 funtów i nadal nie daje gwarancji, że pojazd będzie pachniał wystarczająco świeżo. W ciężkich przypadkach może być konieczne usunięcie wewnętrznej tkaniny i tkaniny głowicy - proces, który może kosztować setki funtów".

Jeśli dodać do tego koszty naprawy wszelkich śladów, plam i przypaleń od papierosów na desce rozdzielczej i tapicerce, samochód prowadzony przez nałogowego palacza może łatwo stracić do 2000 funtów przy odsprzedaży.

"Niektórzy dealerzy mówią nam, że nie kupują nawet pojazdów od palaczy, ze względu na czas i koszty, jakie trzeba ponieść, aby samochód był odpowiednio czysty i wolny od zalegających zapachów.

"Wszyscy wiedzą, że palenie jest szkodliwe dla naszego zdrowia, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może ono mieć również zaskakująco przykry wpływ na wartość samochodu".

Światowy Dzień Bez Tytoniu Światowej Organizacji Zdrowia to coroczna kampania mająca na celu podniesienie świadomości na temat szkodliwych i śmiertelnych skutków używania tytoniu i narażenia na bierne palenie. Głównym tematem kampanii w 2019 r. jest "tytoń i zdrowie płuc".

Zobacz