Akcesoria i kosmetyki samochodowe

Walka o obalenie mitów o samochodach elektrycznych

Adrian Krzymiński
Producenci samochodów stoją przed trudną walką, aby przekonać Brytyjczyków do samochodów elektrycznych, twierdzą nowe badania.

Badanie przeprowadzone dla wiodącej firmy kartingowej TeamSport ujawniło, że nadal istnieje problem z oddzieleniem faktów od fikcji, jeśli chodzi o samochody elektryczne.

Na przykład połowa kierowców (50%) uważa, że samochody elektryczne są zawodne, a kolejne 65% twierdzi, że ich zdaniem pojazdy elektryczne są wolniejsze od benzynowych.

Prawie dwie trzecie narodu (62%) uważa również, że samochody benzynowe zapewniają lepsze wrażenia z jazdy niż samochody elektryczne.

Połowa respondentów (47%) niesłusznie uważa, że samochody elektryczne będą obciążać krajową sieć energetyczną, mimo że większość domowych ładowań elektrycznych odbywa się poza godzinami szczytu.

Większość kierowców nadal nie w pełni rozumie możliwości pojazdów elektrycznych, przy czym prawie trzy czwarte (73%) uważa, że samochody elektryczne nadają się jedynie do jazdy na krótkich dystansach.

Innym powszechnym mitem jest przekonanie 72% respondentów, że nie będzie wystarczającej liczby stacji dokujących, aby samochody elektryczne stały się powszechnym środkiem transportu. Jednak obecnie istnieje około 12 194 złączy dla pojazdów elektrycznych w ponad 4 303 lokalizacjach w całej Wielkiej Brytanii.

samochód elektryczny

Jednym z największych mitów dotyczących samochodów elektrycznych jest to, że akumulatorów nie można poddać recyklingowi. Nie jest to jednak prawdą. Na przykład firma Renault ogłosiła niedawno nowy program recyklingu, którego celem jest ponowne wykorzystanie akumulatorów ze starych pojazdów elektrycznych do zasilania domowych systemów magazynowania energii elektrycznej.

Jedna trzecia (36%) respondentów uważa również, że akumulatory samochodów elektrycznych wytrzymają tylko kilka lat, zanim będą wymagały wymiany. Według AA, akumulatory w starszych pojazdach elektrycznych (EV) starzeją się lepiej niż oczekiwano, a wielu producentów oferuje również gwarancje na akumulatory w nowych EV.

"Technologia pojazdów elektrycznych wciąż nie jest rozumiana przez społeczeństwo, co jest ironią losu, ponieważ we wczesnych latach 1900 wszystkie najlepsze pojazdy były elektryczne" - powiedział Sylvain Filippi z zespołu Formuły E, DS Virgin Racing.

"Statystyki pokazują, że gdy ktoś raz spróbuje pojazdu elektrycznego, opinie są w większości przypadków bardzo pozytywne".

"Na poziomie osobistym jeżdżę samochodem elektrycznym o wysokich osiągach, który zdecydowanie zapewnia fantastyczne wrażenia z jazdy. Błyskawiczny moment obrotowy jest uzależniający, nawet w porównaniu z wysokowydajnymi samochodami benzynowymi, a EV zaprojektowane od podstaw z akumulatorami pod podłogą zapewniają również doskonałą dynamikę podwozia."

Kierowca Formuły E Sam Bird dodał: "Pojazdy elektryczne to przyszłość. To ekscytujące myśleć, gdzie technologia może być za 10 lat, a bycie zaangażowanym w Formułę E oznacza, że jesteśmy częścią tej podróży."

Zobacz