Polerowanie i czyszczenie samochodu

Jak perfekcyjnie wyczyścić lakier?

Adrian Krzymiński

Lakier samochodowy, nawet regularnie myty, nie zachowuje na zawsze pięknego, błyszczącego odcienia nowości. Można jednak odpowiednie o niego zadbać i zregenerować, by karoseria znów wyglądała jak nowa i stanowiła perfekcyjną wizytówkę kierowcy.

Dlaczego lakier wygląda z czasem coraz gorzej?

Samochód, który dopiero wyjechał z salonu pięknie błyszczy i przyciąga wzrok wyglądem jak z katalogu. Z czasem jednak zaczyna matowieć w wyniku oksydacji. Jest to naturalny proces, który przebiega z czasem w warunkach tlenowych i nie można go zatrzymać. Reakcje chemiczne składające się na niszczącą wygląd lakieru oksydację mogę być dodatkowo wzmacniane. Odpowiadają za to warunki atmosferyczne. Lakierowi szkodzi promieniowanie UV (Dobrze jest więc parkować samochód w garażu lub w cieniu), drobinki zanieczyszczeń w powietrzu, a także żywice kapiące z drzewa lub kwaśne, padające w mieście deszcze. Powierzchnię uszkadzają także pryskające kawałki asfaltu i kamyczki, gałęzie drzew rysujące boki i dach, twarde szczotki w w automatycznych myjniach samochodowych.

Stan karoserii samochodowej

Jak radykalnie poprawić wygląd karoserii?

Żaden samochód nie odzyska głębi koloru bez solidnego polerowania, nawet jeśli użyje się do mycia najlepszych, profesjonalnych szamponów. Najlepiej przeprowadzić polerowanie za pomocą polerki elektrycznej, ponieważ ręcznie zajęłoby to bardzo dużo czasu i byłoby męczące. Polerowanie można przeprowadzić samemu lub zlecić w warsztacie samochodowym, gdzie znajdują się już potrzebne akcesoria.

Polecany środek: 

ADBL APC 5L - środek do usuwania zabrudzeń lakieru

Co jest potrzebne, by przywrócić blask lakierowi? Przede wszystkim pady, czyli nakładki polerskie, maszyna oraz pasta do polerowania. Pady oraz pasty różnią się twardością i agresywnością działania – jedne służą do usuwania głębszych rys, inne do wykańczania. Samochód przygotowany do polerowania musi być idealnie czysty, a sam proces powinno się przeprowadzać w cieniu, najlepiej pod dachem. Pasta nałożona na pad powinna być wcierana powoli, od najniższych obrotów, aż po wyższe, aż stanie się przezroczysta. Warto uzbroić się w cierpliwość, a efekt będzie zaskakująco dobry.

Zobacz