Polerowanie i czyszczenie samochodu

Ochrona lakieru samochodu w lecie

Adrian Krzymiński

Na lakier w lecie działa cała masa negatywnych czynników. Trzeba zadbać o to, by nie spowodowały one pogorszenia się stanu powłoki lakierniczej.

Lśniący lakier

Każdy kierowca stara się utrzymywać swój samochód w jak najlepszym stanie. Przegląd techniczny pojazdu to jedna kwestia, ale nie mniej ważne są także kwestie związane z karoserią. Zwłaszcza w lecie odpowiedni wygląd powłoki lakierniczej jest bardzo ważny, ponieważ wtedy światło najintensywniej pada na samochód i najlepiej widać wszelkiego rodzaju niedoskonałości. Nie ma nic ładniejszego od pięknego, intensywnego, połyskującego w słońcu lakieru, ale niestety lakier zmatowiony, smutny i przytłumiony to już zdecydowanie mniej imponujące zjawisko.

Polecany produkt car detailing: powłoka ceramiczna

Mycie to podstawa

Skuteczna ochrona lakieru zaczyna się od jego prawidłowego mycia. W lecie najlepiej jest myć samochód co 2-3 tygodnie, by nie nagromadziło się na nim zbyt wiele zanieczyszczeń. Nie jest oczywiście tak źle jak w zimie, kiedy sól drogowa próbuje samochód zjeść, ale w lecie też pojawia się wiele różnych pyłów i zanieczyszczeń. Wbrew powszechnej opinii, wcale nie jest dobrym pomysłem korzystanie z myjni bezdotykowych. Mycie za ich sprawą nie jest zazwyczaj zbyt dokładne, a silny strumień wody bardzo często powoduje uszkodzenia lakieru, zwłaszcza jeśli przykłada się dyszę za blisko powłoki lakierniczej.

Zabezpieczenie lakieru

Po takim myciu zostają też smugi. Takie uszkodzenia są początkowo niewidoczne, ale z czasem się kumulują i samochód traci swój blask. Znacznie bezpieczniejsze jest ręczne mycie samochodu z wykorzystaniem specjalnej gąbki i szmatki do powłok lakierniczych. Trzeba też zaopatrzyć się w dobre szampony. Takie produkty posiadają filtry UV, a właśnie promieniowanie ultrafioletowe jest największym zagrożeniem dla lakieru w lecie.

Woskowanie

Jeśli samochód jest już czysty, trzeba go odpowiednio zabezpieczyć. Służą do tego woski samochodowe. Nie należy się ich obawiać, ponieważ typowych wosków nie trzeba nakładać mozolnie całymi godzinami. Dobre, skuteczne woski można nałożyć już zaledwie w kilkanaście minut. Trzeba jedynie pamiętać, by specjalną uwagę zwracać na progi, zderzaki i inne miejsca, gdzie dana marka samochodu jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Wosk trzeba nakładać spokojnie i powoli, wykonywać okrężne ruchy ręką i zawsze dokładnie przestrzegać zasad nakładania wskazanych przez producenta wosku. Wosk nałożony na lakier szmatką z mikrofibry sprawi, że lakier będzie wyglądał zdecydowanie lepiej, będzie lepiej odbijał promienie słoneczne i będzie dobrze zabezpieczony.

Zobacz