Polerowanie i czyszczenie samochodu

Porządki we wnętrzu samochodu

Adrian Krzymiński

Ładny zapach we wnętrzu auta zależy przede wszystkim od stopnia jego czystości. Zdecydowanie nie warto ograniczać sprzątania tylko do karoserii i innych zewnętrznych części samochodu. Regularnie odkurzana i prana tapicerka z pewnością nie zacznie wydzielać przykrego zapachu.

Regularne porządki

Niedokładnie wysprzątany samochód może szybko zacząć wydzielać przykry zapach. Dotyczy to szczególnie samochodów, którymi podróżują zwierzaki domowe czy dzieci, rozrzucające przez nieuwagę jedzenie pod fotelami. Regularne sprzątanie pomoże temu zapobiec. Warto zacząć je od usunięcia z samochodu wszelkich przechowywanych tam przedmiotów, a następnie odkurzyć solidnie wszystkie zakamarki specjalnymi, wąskimi końcówkami. Liczy się dokładność – bagażnik, spody foteli, szpary między siedzeniami i pikowania kanapy. Tapicerka wymaga też prania specjalnym środkiem. Trzeba także dokładnie umyć wszystkie plastikowe i metalowe elementy.

"Warto użyć pianki do czyszczenia tapicerki, aby usunąć ewentualne zabrudzenia i plamy z siedzeń. Jeśli auto wyposażone jest w skórzaną tapicerkę, w pierwszej kolejności można przetrzeć fotele wilgotną ścierką zanurzoną w delikatnym roztworze szarego mydła, a gdy wyschną, użyć specjalnego preparatu do czyszczenia i konserwacji skóry, aby nadać jej świeży wygląd i połysk." (źródło: kontenerowiec.pl

Maskowanie nie pomoże

Zawieszanie w samochodzie ciągle nowych choinek, pojemniczków i wiatraczków z olejkami eterycznymi nie jest rozwiązaniem problemu odoru. Jedynie go zamaskuje, a czasem wręcz zintensyfikuje. Pierwszym krokiem powinno być dokładne sprzątanie. Olejki i zapachy są po to, by uprzyjemnić jazdę i ostatecznie podkreślić czystość samochodu.

Kosmetyki do wnętrza auta

Zadbana klimatyzacja

Także klimatyzacja może stać się źródłem przykrych zapachów. Jeśli samochód jest niemal sterylnie czysty, a w środku nadal czuć brzydki zapach, warto sprawdzić w serwisie klimatyzację. Jeśli w przewodzie rozwinął się grzyb, trzeba go koniecznie zlikwidować – nie tylko powoduje dyskomfort, ale także szkodzi zdrowiu kierowcy i pasażerów. W serwisie usuwa się go najczęściej bezpieczną dla środowiska metodą ozonowania.

Palenie w samochodzie?

Palacze znają doskonale charakterystyczny, nieprzyjemny zapach w swoich samochodach. Dym papierosowy osadza się na szybach, wgryza w tapicerkę. Niestety, standardowe sprzątanie może nie byś wystarczające – czasem trzeba użyć antynikotynowych preparatów. Warto uważnie przeczytać ulotkę, ponieważ niektóre niszczą skórę i zamsz.

Zobacz