Renowacja i konserwacja samochodu

Co zrobić, gdy na desce rozdzielczej zapala się lampka ABS?

Adrian Krzymiński

Co zrobić, gdy na desce rozdzielczej zapala się lampka ABS?

Czasami na desce rozdzielczej samochodu zapala się znak ABS, ale nie każdy kierowca wie o jego głównej funkcji. Praktycznie wszystkie nowoczesne pojazdy są obecnie wyposażone w przedni i tylny ABS, co poważnie wpływa na sterowność samochodu. Dlaczego więc świeci się kontrolka ABS, co jest tego przyczyną i jak można to naprawić?

ABS w samochodach

System ABS w samochodzie zapobiega blokowaniu kół podczas hamowania. Cały sens ujawnia się już w samej nazwie - system zapobiegający blokowaniu kół. Oznacza to, że jeśli któreś z kół zablokuje się w ruchu ulicznym, straci przyczepność i zacznie się lekko obracać podczas jazdy. Nawet trzymając pedał hamulca, kierowca zauważy, że koła obracają się i blokują na sekundę, co wpływa na bezpieczny proces hamowania i zdolność samochodu do całkowitego zatrzymania się.

Układ zapobiegający blokowaniu kół podczas ostrego hamowania utrzymuje kontrolę nad pojazdem. Bez niego koła pojazdu po prostu zablokują się podczas hamowania awaryjnego, co spowoduje utratę kontroli nad pojazdem przez kierowcę, mimo prób zawrócenia i zatrzymania go.

Dlaczego świeci się znak ABS?

Pierwszą oznaką niesprawnego układu przeciwblokującego w samochodzie jest świecenie się symbolu 3 na desce rozdzielczej. Podobnie jak wszystkie ważne układy elektroniczne samochodu, które są częścią elektronicznego układu sterowania, układ przeciwblokujący przeprowadza własną diagnostykę po każdym włączeniu zapłonu. Jeśli podczas tej diagnozy zostanie wykryta usterka, na desce rozdzielczej zapali się i pozostanie zapalona lampka kontrolna. Jeśli symbol ABS świeci się przez kilka sekund po włączeniu zapłonu, kierowca nie powinien być zaniepokojony: jest to wskazówka, że rozpoczęła się autodiagnostyka.

Przyczyny nieprawidłowego działania układu ABS w samochodzie:

  • Zanieczyszczone przednie lub tylne czujniki ABS. Z tego powodu nie będą one w stanie przekazywać dokładnych informacji, co spowoduje wyciągnięcie błędnych wniosków na temat funkcjonalności czujników;
  • Uszkodzony czujnik koła;
  • Problemy z obręczą na piaście;
  • Utrata komunikacji między czujnikami a urządzeniem, z powodu której informacje nie są przekazywane prawidłowo;
  • Awaria modułu.

Problemów z układem ABS nie należy mylić z problemami z ogólnym układem hamulcowym pojazdu. Problemy z układem hamulcowym sygnalizowane są czerwonym wykrzyknikiem na desce rozdzielczej pojazdu.

Co należy zrobić, jeśli zapali się lampka ostrzegawcza ABS?

Początkowo kierowca powinien przeprowadzić diagnostykę, aby ustalić obecność problemu, a nie tylko wadliwą deskę rozdzielczą samochodu. Po zidentyfikowaniu prawdziwego problemu, istnieją dwa sposoby, aby spróbować go rozwiązać:

  • Odłącz zacisk akumulatora na 20-30 minut, aby zresetować elektronikę i przywrócić działanie po podłączeniu akumulatora. Czasami pomaga to w usunięciu problemów z samą elektroniką i deska rozdzielcza zaczyna prawidłowo wyświetlać informacje;
  • Spraw, aby ABS działał "ręcznie". Wystarczy na pustej i równej drodze rozpędzić samochód do 40 kilometrów na godzinę i gwałtownie wcisnąć pedał hamulca, aby w pełni zahamować. Jeśli lampka na desce rozdzielczej nie przestaje świecić, to problem wymaga uwagi serwisanta samochodowego;
  • Sprawdzić przednie i tylne czujniki i zespoły ABS, sprawdzając, czy są nienaruszone i w oryginalnym stanie. Być może czujnik na jednym z kół jest wygięty i uszkodzony, co mogło spowodować zapalenie się trzyliterowego znaku na desce rozdzielczej. Pozwoli to dokładnie określić przyczynę problemu;
  • Sprawdzić stan przewodów i styków. Jeśli podczas jazdy zapala się i gaśnie kontrolka ABS, problem tkwi w przewodach i stykach.

Najpoważniejszą przyczyną pojawienia się podświetlonego trzyliterowego napisu na desce rozdzielczej może być awaria modułu i zespołu ABS. Mimo ich trwałości, jest to całkiem możliwe.

Jeśli znak na desce rozdzielczej nadal świeci po naprawie ABS w warsztacie samochodowym, problemem może być zwykłe zapomnienie ze strony rzemieślnika. Po naprawie ABS należy ponownie podłączyć wszystkie czujniki.

Odradza się samodzielne próby odłączenia znaku ABS na desce rozdzielczej lub przeprowadzanie skomplikowanych napraw. W przypadku uszkodzenia modułu lub samego czujnika tylko wykwalifikowany serwis będzie w stanie naprawić ABS. Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zwrócić uwagę na stan układu, gdyż w pełni wpływa on na prowadzenie pojazdu i zwiększa bezpieczeństwo jazdy podczas awaryjnego hamowania.

04.11.2020, 1222 views.

Zobacz