Renowacja i konserwacja samochodu

Jak samodzielnie wyeliminować uszkodzenie lakieru?

Adrian Krzymiński

Wielu kierowców zmaga się z problemem uszkodzonego lakieru. Co więcej, daje się on we znaki nawet tym z nich, którzy dokładają wszelkich starań, aby stan ich samochodu był idealny. Na szczęście, jeśli ubytki nie są duże, powinniśmy sobie z nimi poradzić bez konieczności odwiedzania lakiernika.

Rysy, wszędzie rysy

Problemem jest tu przede wszystkim delikatność będąca znakiem rozpoznawczym lakieru samochodowego. Same uporczywe zarysowania mogą zresztą powstawać na naprawdę wiele sposobów. Problemem może być zahaczenie o wystające gałęzie drzew, a nawet wizyta w myjni automatycznej. Jeśli chcemy sami chronić lakier przed uszkodzeniem, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, aby czyste były wykorzystywane przez nas ściereczki. Te muszą być podczas mycia regularnie płukane w czystej wodzie, często bowiem okazuje się, że lakier są w stanie uszkodzić drobinki, których nasz wzrok nie jest w stanie dostrzec.

Korekta lakieru samochodowego

Samodzielnie usuwamy zarysowania

Jeśli zarysowanie jest płytkie, możemy usunąć je ręcznie, choć do osiągnięcia tego celu niezbędna okazuje się odpowiednia pasta polerska. Ta musi zostać naniesiona na lakier, a ponieważ czynność ta musi być wykonana precyzyjnie, zaleca się zakup specjalnego aplikatora, który powinien ułatwić nam te zadanie. Polerowanie odbywa się z wykorzystaniem ruchów kolistych i trwa aż do momentu, w którym możemy powiedzieć, że osiągnięty przez nas efekt budzi naszą satysfakcję. Ostatnim etapem jest usunięcie resztki pasty. Oczywiście, należy liczyć się z tym, że choć ręczne polerowanie odznacza się dużą skutecznością, jest też czynnością, która wymaga od nas sporego zaangażowania.

Polecane produkty:

Zobacz więcej produktów z kategorii: Akcesoria do korekty i renowacji lakieru

Jeśli więc zależy nam na zwiększeniu szybkości pracy, dobrym pomysłem okaże się zakup polerki mechanicznej. Jeśli mamy do czynienia z odpryskiem lakieru, musimy zakupić specjalny lakier zaprawkowy pod kolor samochody. Na tabliczce znamionowej pojazdu powinien znajdować się jego kod rozpoznawczy, a to w istotny sposób ułatwia czekający nas zakup. Miejsce, które ma być pokryte takim lakierem powinno być czyste, wskazane jest przy tym jego staranne odtłuszczenie. Kropla lakieru powinna być nałożona z wykorzystaniem pędzelka, a nawet – wykałaczki.

Zobacz