Renowacja i konserwacja samochodu

Naprawa odprysków i pęknięć na przedniej szybie

Adrian Krzymiński

Naprawa odprysków i pęknięć przedniej szyby

Wyszczerbienia i pęknięcia na szybie samochodowej to problem, z którym boryka się każdy kierowca. A potem zaczyna się najbardziej interesujące: jakie ceny za naprawę szyby w Moskwie, jak znaleźć serwis samochodowy do naprawy, jaki rodzaj naprawy wybrać, a nie tylko. Czasami właściciele samochodów spotykają się z tym bez swojej winy, nawet łapiąc lecący kamień z samochodu jadącego przed nimi. Istnieje kilka sposobów, aby zatrzymać wzrost pęknięcia lub chip na przedniej szybie, jak wyszczególniono poniżej.

Po znalezieniu wyszczerbione lub pęknięte szyby, nie należy spieszyć się do wymiany szyby. Bardzo często uszkodzenie jest możliwe do naprawienia, co pozwoli uniknąć całej sieci pęknięć na przedniej szybie. Ale pozostawiając mały chip lub pęknięcie na przedniej szybie jest również wysoce odradzane: niezależnie od wielkości szkody, jeśli nie traktowane w czasie, to na pewno będzie rosnąć po każdym większym pothole lub jazdy na nawierzchni substandardowej.

Aby zdecydować, czy chip i crack naprawić w serwisie samochodowym lub samodzielnie, trzeba zrozumieć głębokość uszkodzenia i zwrócić uwagę na rozmiar. W zależności od rodzaju uszkodzenia można podjąć decyzję o naprawie. W sumie jest kilka rodzajów odprysków i pęknięć:

  • Pęknięcie promieniowe;
  • Pęknięcia po obu stronach;
  • Pęknięcia po obu stronach;
  • Kombinacja odprysku i pęknięcia;
  • Kombinacja pęknięć;
  • Rozszczepienie okrężne;
  • Półksiężyc (zaokrąglona szczelina).

Jeśli uszkodzenie nie jest zbyt głębokie, możesz samodzielnie naprawić odprysk lub pęknięcie. Warto pamiętać, że naprawy nie wybaczają błędów. Czasami nieprawidłowa naprawa może skutkować koniecznością zakupu nowej szyby do samochodu, której koszt jest znacznie wyższy niż koszt naprawy w salonie samochodowym. Jeśli to możliwe, należy zlecić naprawę przedniej szyby wykwalifikowanemu mechanikowi. Niestety nie każdy dzisiejszy specjalista jest w stanie wykonać to zadanie prawidłowo.

Rodzaje napraw odprysków i pęknięć szyby przedniej

Na wstępie warto zaznaczyć, że naprawa odprysków i pęknięć na szybie samochodowej jest nieco inna. W przypadku pęknięcia, można wywiercić otwór wokół krawędzi pęknięcia i wypełnić go specjalną mieszanką. Wykonaj procedurę za pomocą specjalnego wiertła, zwracając uwagę na kilka ważnych subtelności podczas wykonywania pracy. To praktycznie gwarantuje, że pęknięcie przestanie rosnąć, ale tylko doświadczony rzemieślnik może to zrobić prawidłowo.

W przypadku wiórów wymagany jest bardziej czasochłonny proces pracy. Wszystkie rodzaje odprysków są naprawiane w ten sam sposób, przy użyciu różnych rodzajów zestawów naprawczych.

Proces naprawy:

  • Przygotowanie powierzchni. Mycie, oczyszczanie z drobnych kawałków szkła i suszenie szkła;
  • Wypełnienie uszkodzonego obszaru. Specjalna mieszanka wypełnia cały uszkodzony obszar. Proces ten polega na naprzemiennym odpowietrzaniu i umieszczaniu kompozycji wewnątrz uszkodzonego obszaru;
  • Suszenie. Specjalna kompozycja wysycha dopiero pod wpływem promieniowania UV.

Jak chronić przednią szybę przed uszkodzeniem

Aby uniknąć konieczności naprawy odprysków i zadrapań na przedniej szybie, można ją wcześniej zabezpieczyć ochraniaczem na przednią szybę. Pomaga to wzmocnić przednią szybę od zewnątrz poprzez absorpcję uderzeń. Folia pomaga pochłonąć ponad połowę siły uderzenia, a przednia szyba zwykle pozostaje nienaruszona. Niestety, inne rodzaje ochrony przedniej szyby nie są jeszcze dostępne.

07.10.2020, 363 views.

Zobacz