Renowacja i konserwacja samochodu

Naprawa wgnieceń karoserii

Adrian Krzymiński

 

Odkształcenia metalowej karoserii samochodu mogą być wynikiem różnych czynników zewnętrznych, od nieostrożnych działań kierowcy lub pasażera po kolizje i wypadki. Powstałe w ten sposób uszkodzenia rozróżnia się między umiarkowanymi i głębokimi wgnieceniami. W zależności od charakteru konkretnej usterki, jej zakresu, lokalizacji i możliwości wyrównania, wybierana jest metoda, za pomocą której zostanie ona naprawiona w fabryce.

Niewielkie wgniecenia mogą być wynikiem upadku lekkiego przedmiotu, nieudanego parkowania lub niewielkiego uderzenia. Główną cechą tych wad jest to, że farba pozostaje nienaruszona, a metal jest tylko nieznacznie zniekształcony, więc zmienia swój kształt.

W przypadku wystąpienia takich niedoskonałości istnieją sposoby na naprawę wgniecenia bez konieczności usuwania uszkodzonego elementu lub stosowania farby i lakieru:

  • Zastosowanie specjalnych technik prostowania włosów za pomocą narzędzi w postaci prętów i haków z różnymi końcówkami i dyszami.
  • Wykorzystanie dwutlenku węgla w połączeniu z reżimem wysokiej temperatury.
  • Za pomocą profesjonalnego urządzenia, które wyposażone jest w przyssawki, przykłada się je do zdeformowanej powierzchni i praktycznie "wyciąga" wgniecenie, przywracając pierwotny kształt metalu.

Takie środki są dostępne do samodzielnego wdrożenia, jednak tylko wtedy, gdy posiadasz odpowiednie narzędzia i jesteś w stanie starannie wykonać żmudną pracę. W przeciwnym razie można pogorszyć sytuację, uszkadzając powłokę. W takim przypadku nie da się uniknąć dodatkowych kosztów.

Za głębokie wgniecenia uważa się takie, które powodują poważne uszkodzenia karoserii, w tym zadrapania lakieru i znaczne odkształcenia metalu. Wgniecenia są wtedy naprawiane tylko w warsztacie, ponieważ wymagają one szczególnych umiejętności, doświadczenia, kwalifikacji, narzędzi i wyposażenia. Końcowy etap obejmuje również szlifowanie, malowanie i lakierowanie uszkodzonego elementu. Aby zapewnić wysokiej jakości rezultat, operacje te muszą być wykonywane przez specjalistę.

  • Nasza firma oferuje wszystkie rodzaje napraw samochodów, niezależnie od stopnia skomplikowania uszkodzenia i marki samochodu.
  • Kwalifikacje naszych specjalistów pozwalają nam zagwarantować wysoką jakość i efektywność pracy.
  • Udzielamy wyczerpujących informacji na temat wszystkich możliwych metod i technik naprawy.

Dowiedz się więcej na: http://polskieszkolyjazdy.pl

Zobacz