Renowacja i konserwacja samochodu

Spa dla naszego auta

Adrian Krzymiński

Samochody niestety zużywają się bardzo szybko. Wystarczy tylko zrobić zdjęcie swojego pojazdu, a potem następne po kilku miesiącach. Zmiany, jakie zauważymy, na pewno nas nie ucieszą. Na co dzień tego nie zauważamy i wiele osób też ostatecznie machnie ręką, ale jeśli zależy nam na idealnym stanie samochodu, powinniśmy pomyśleć o detailingu.

Proces detailingu to więcej niż mycie. W ciągu kilku godzin zabiegów samochód jest poddawany czyszczeniu, renowacji i konserwacji, dzięki czemu będzie lepiej wyglądał i na pewno będzie nam dłużej dobrze służył.

Proces detailingu zawsze dzieli się na dwa etapy – konserwację wnętrza i pracę z elementami zewnętrznymi. We wnętrzu trzeba zająć się tapicerką, kierownicą, skrzynią biegów czy boczkami drzwi. Wszystkie tego typu elementy z czasem się brudzą, przecierają i zaczynają brzydko pachnieć. Poziom problemu zależy od materiałów, z jakich wykonane są poszczególne elementy, ale co by to nie było, wszystko się zużywa. Z zapachami najskuteczniej można walczyć przez ozonowanie kabiny, ale oczywiście najpierw trzeba wszystko odpowiednio wysprzątać. Ozonowanie to znakomite rozwiązanie, ponieważ prosty aparat do produkcji ozonu jest w stanie zamordować wszystkie grzyby i bakterie, dzięki czemu wnętrze samochodu będzie też dla nas zdrowsze.

Polecane usługi: 

Więcej szczegółów na stronie: http://motogodetailing.pl/porady/32-przygotowanie-karoserii-do-zabezpieczenia-lakieru

Czyszczenie pojazdu

Czyszczenie jest zawsze pierwszym krokiem detailingu. Trzeba to zrobić naprawdę dokładnie, łącznie z bagażnikiem. W procesie detailingu nie tylko czyści się wszystkie elementy, które zazwyczaj typowy kierowca ignoruje przy swoim regularnym myciu pojazdu, ale także używa się lepszej chemii.

Konserwacja tapicerki

Tapicerka

Dokładne czyszczenie i konserwacja foteli oraz dokładne pranie wszystkich elementów wnętrza jest konieczne. Wystarczy tylko rozlać jakiś płyn lub zostawić trochę jedzenia, by wnętrze samochodu zaczęło gnić. Detailing usunie plamy, odświeży i zabezpieczy skórę oraz utrudni powstawanie zabrudzeń w przyszłości. Czasami tapicerkę można przywrócić do stanu lepszego niż fabryczny.

Okładka

Drugą częścią detailingu jest dbanie o zewnętrzna część samochodu. Oznacza to zadbanie o felgi, szyby, plastiki czy chromy, ale przede wszystkim o lakier. Najczęściej wykonuje się polerowanie lakieru, w ramach którego usuwane są rysy, poprawia się kolor lakieru i jego połysk.

Ceny

Jeśli detailing wykonywany jest kompleksowo, trzeba się spodziewać cen na poziomie powyżej 1000 złotych, ale wartość samochodu potrafi dzięki temu wzrosnąć o kilkukrotność tej sumy. Nie wspominając nawet o przyjemności użytkowania pojazdu.

Zobacz